ВСТУП



Правильні многогранники відомі з найдавніших часів. Їх орнаментні моделі можна знайти на різьблених кам'яних кулях, створених в період пізнього неоліту, в Шотландії, як мінімум за 1000 років до Платона. У кістках, якими люди грали на зорі цивілізації, вгадуються форми правильних многогранників.
Усі  знають  Льюїса  Керролла  як відомого  дитячого  письменника,  який  написав  чудові дитячі  книжки  “Аліса  в країні  чудес”,  “Аліса в Задзеркаллі”. Проте мало кому відомо, що це  прізвище  є  літературним  псевдонімом англійського математика  Чарльза  Доджонса,  який  досліджував правильні  многогранники.
   Загальновідомі  слова Льюїса Керола: «Правильних многогранників зухвало мало, але цей досить скромний за чисельністю загін зумів пробратися в самі глибини різних областей людського знання».
    Правильні многогранники іноді називають Платоновими тілами, оскільки вони займають чільне місце у філософській картині світу, розробленої мислителем Стародавньої Греції Платоном. Він вважав, що світ включає чотири «стихії» - вогонь, землю, повітря і воду, а атоми цих «стихій» мають форму чотирьох правильних многогранників.                                                                                                                 
Тетраедр уособлював вогонь, оскільки його вершина спрямована вгору, як у разогрівшогося полум'я;                                                                                                    
Ікосаедр - як обтічний - воду;                                                                                     
Куб - найстійкіша з фігур - землю;                                                                              
Октаедр - як найвишуканіший - повітря.                                                                   
 П'ятий многогранник - додекаедр символізував весь світ і  вважався найголовнішим.                                                                                                                   
До форм многогранників виявляли так само інтерес скульптори, архітектори, художники. Їх всіх вражало досконалість, гармонія многогранників. Сальвадор Далі на картині «Таємна вечеря» зобразив Ісуса Христа зі своїми учнями на тлі величезного прозорого додекаедр.                                                                            
    У наш час інтерес до правильним многогранникам придбав новий прикладний характер. Особливу значимість вони мають у мистецтві дизайну. Форми правильних многогранників використовуються в просторових композиціях зовнішньої реклами, в об'ємно-планувальному рішенні житлових будівель і предметів.


Комментариев нет:

Отправить комментарий